9 مهر 1394

اعمال روز عید غدیر خم

مولف: سید حامد مؤمن   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
5

اعمال روز عید غدیر خم

با سلام خدمت شما دوستان خوب و عزیز مدرسه
 
فرا رسیدن عید سعید غدیر را به همه شما تبریک و تهنیت عرض می کنم ، به همین مناسبت برخی از فضائل و اعمال این روز بزرگ را ذکر می کنیم . ان شاءالله ما رو هم از دعای خیرتون فراموش نکنید.
 
روز عيد غدير  به عيد اللّه اكبر و عيد آل محمّد عليهم السّلام  مشهور است و بزرگ ‏ترين عيد است،و حق تعالى هيچ پيامبرى را مبعوث‏ نفرموده جز آنكه اين روز را عيد كرده و حرمت آن را دانسته.نام اين روز در آسمان روز«عهد معهود» و در زمين روز«ميثاق‏ مأخوذ»است.
روايت شده كه از امام صادق عليه السّلام پرسيدند،آيا مسلمانان را غير از جمعه و قربان و فطر عيدى‏ هست؟فرمودند : آرى عيدى است كه حرمتش از همه اعياد بيشتر است،راوى گفت:كدام عيد است؟حضرت فرمود: روزى است كه حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله امير المؤمنين عليه السّلام را به جانشينى خود نصب فرمود،و اعلام كرد:هركه من مولا و آقاى اويم،پس‏ على مولا و آقا و پيشواى اوست،و آن روز هيجدهم،ذو الحجّه است،راوى گفت:در آن روز چه كارى بايد انجام داد؟فرمود بايد روزه بداريد،و عبادت كنيد،و محمّد و آل محمّد عليهم السّلام را ياد آريد،و بر ايشان صلوات فرستيد،رسول خدا صلى اللّه عليه و آله امير المؤمنين عليه السّلام‏ را وصيت كرد،كه اين روز را عيد گرداند  و هر پيامبرى به جانشينى خويش وصيت مى‏كرد،كه اين روز را عيد كند.
حضرت رضا عليه السّلام به یکی از یارانش فرمود : هر كجا باشى،بكوش روز عيد غدير نزد قبر مطهّر حضرت‏ امير المؤمنين عليه السّلام حاضر شوى،به درستى ‏كه در اين روز،خدا مى‏ آمرزد،از هر مرد و زن مؤمن گناه شصت سال ايشان را و از آتش دوزخ آزاد مى‏ كند،دو برابر آنچه در ماه رمضان و شب قدر و شب فطر آزاد كرده، و پرداخت يك درهم در اين روز به برادران مؤمن،برابر هزار درهم در اوقات ديگر است ، و در اين روز به برادران مؤمن احسان كن،و هر مرد و زن مومن‏ را شاد گردان،به خدا سوگند،اگر مردم فضيلت اين روز را چنان‏كه بايد بدانند،هرآينه هر روز فرشتگان با ايشان ده مرتبه‏ مصافحه كنند.در هر صورت بزرگداشت اين روز شريف لازم است.
 
Image result for ‫عید غدیر‬‎
اعمال این روز بزرگ :
 
اوّل: روزه كه كفّاره شصت سال گناه است،و در حديثى است روزه اين روز برابر روزه تمامى عمر دنيا و معادل با صد حج و صد عمره است.
دوّم: غسل.
سوّم: زيارت امير مؤمنان عليه السّلام و شايسته است انسان هر كجا باشد، بكوشد كه خود را به قبر مطّهر آن حضرت برساند،و براى آن جناب در اين روز سه زيارت مخصوص روايت شده كه يكى از آنها زيارت معروف به«امين اللّه»است،كه هم از نزديك و هم از راه دور خوانده مى ‏شود،و آن از زيارات جامعه مطلقه است،

چهارم : افطاری دادن ، در میان اعامل روز غدیر افطارى دادن به مؤمن جایگاهى والا دارد. بر اساس روایات در این عمل فضیلتى بزرگ نهفته است. امام على(ع) مى‏‌فرماید: کسى که مؤمن روزه‌‏دارى را در غدیر افطار دهد، مانند این است که ده فئام را افطار داده است، فردى پرسید: اى امیرمؤمنان(ع) «فئام» چیست؟ حضرت فرمود: صد هزار پیامبر(ص) و صدیق و شهید، آنگاه ادامه داد: پس چگونه خواهد بود فضیلت کسى که جمعى از مؤمنین و مؤمنات را تکفل کند.

پنجم : پوشیدن لباس های پاکیزه ، امام صادق(ع) فرمود: در روز غدیر لازم است مؤمن پاکیزه‏ ترین و فاخرترین لباس خود را بپوشد،

ششم : تبریک و تهنیت گفتن ، تبریک و تهنیت  از برجسته‌‏ترین آداب هر عیدى است، در اسلام نیز سنت تبریک و تهنیت در عید غدیر جایگاهى ویژه یافته است..

هفتم : تبسم کردن : امام رضا(ع) فرمود: روز غدیر روز تبسم به روى مؤمنان است، کسى که در این روز به روى برادر مؤمنش تبسم کند، خداوند، در روز قیامت، نظر رحمت به او مى‏‌افکند، هزار حاجتش را برآورده ساخته و قصرى از در سفید برایش بنا مى‏‌کند و صورتش را زیبا مى‏‌سازد.

هشتم : حمد و سپاس گفتن خداوند ، پیامبر(ص) فرمود: یکى از سنت‌ها این است که مؤمن، در روز غدیر 100 بار بگوید: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَ کَمَالَ دِینِهِ وَ تَمَامَ نِعْمَتِهِ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ».

و یکی از پر فضیلت ترین اعمال این روز بسیار صلوات فرستادن است و نمازها و زیاراتی نیز در این روز وارد شده که به کتاب شریف مفاتیح الجنان مراجعه فرمایید.
 

تعداد مشاهده (1057)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "اعمال روز عید غدیر خم"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

     
 
نقشه سایت